Częste mycie ...


Myto się z różnych powodów  - obrzędowych, dla przyjemności, a często i  z obowiązku.  Kąpiel nie zawsze podyktowana była dbałością o higienę osobistą. Wręcz przeciwnie, medycy zalecali dla utrzymania zdrowia i tężyzny fizycznej,  unikania wody i wszelakich ablucji. Dla utrzymania czystości, wystarczyć miało zmienianie raz na czas jakiś bielizny, przecieranie twarzy białym płótnem i obfite skrapianie się pachnidłami.




Kiedy jednak w XIX naukowcy odkryli bakterie jako przyczynę chorób rozpoczęto, początkowo  jednak opornie i kąpiele. Dla higieny i zdrowia. 






Zawartość damskiej torebki też zmieniała się w czasie.



Gdzie król chodził piechotą to wystawa, zorganizowana w ramach tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, przebiegających pod hasłem „Tajemnice codzienności”. Prezentowana w Kasynie Urzędniczym, pochodząca z XIX/XX w. kolekcja, pochodzi z prywatnych zbiorów pp. Ewy i Andrzeja Woźniaków z Krakowa. Miedziane wanny, porcelanowe i żeliwne zlewy, mosiężne armatury i komplety toaletowe oraz inne sprzęty i przedmioty związane z tematem, stanowią bardzo reprezentacyjny zbiór, pokazujący jak bardzo pomysłowi, a zarazem wrażliwi na piękno byli ich twórcy… 

Kolekcję pochodzącą z prywatnych zbiorów pp. Woźniaków można oglądać do końca października w budynku d. Kasyna Urzędniczego, od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 16.00 (ostatnie wejście na ekspozycje 15:30). Cena biletu 1 złoty.
EKŁ
wszelkie prawa zastrzeżone  

Komentarze

Popularne posty