Symbol długiego życia

Bluszcz od wieków występuje w wielu dziedzinach życia. Spotkać go możemy na niemal każdym kontynencie, ale również w naszych domach i w ogrodach. To zimozielone pnącze stało się istotnym elementem w starożytnych ornamentach i przeszło na stałe do mitologii i wierzeń, jako symbol długowieczności, trwałości, wierności. W Egipcie nazywany był "Drzewem Ozyrysa" i jemu był poświęcony. 

W mitologii greckiej najczęściej bluszcz możemy spotkać we wianku Bachusa, stąd jego pseudonim Kistostephanos, co oznacza zwieńczony bluszczem. Jest także w berle boga wina, tak zwanym Tyrsie. Podczas bachanaliów, biesiadnicy nakładali wieńce z bluszczu wierząc iż uchroni on ich od skutków nadużywania trunków.  Jako symbol wierności i przywiązania, gałązka bluszczu ofiarowywana była podczas ślubu młodej parze. 
Odniesienia do symbolu bluszczu jako wiecznego życia i nieumierającej duszy, odnaleźć można również na chrześcijańskich grobowcach. Bluszczowymi wieńcami w starożytnym Rzymie wieńczono głowy poetów. 
Celtowie w czasie przesilenia zimowego ozdabiali wiecznozielonym bluszczem swoje rośliny, jako tym, który nie zamiera na zimę. Czcili również bluszcz jako "Zielonego Męża" tzw. boga zimy. W Anglii gospody, gdzie podawano mocne trunki, również były oznaczane bluszczem.




A w łańcuckim Parku spotkać go możemy oplatającego stare drzewa, fragmenty murów obronnych, czy do niedawna zamkowej elewacji.
Jest także w sypialni Księżnej Marszałkowej, wystarczy pamiętać o mitologicznej symbolice i wytężyć wzrok:)









Skorzystaliśmy:
http://www.biostrefa.net/2013/03/bluszcz-roslina-w-kulturze-sztuce.html
http://pracowniacalamus.pl/dopobrania/symbole/bluszcz.pdf


MJT

Komentarze

Popularne posty