Miejsce do odpoczynku i wyciszenia w naszym Muzeum

W naszym Muzeum dostępny jest pokój wyciszeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Osoby z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego, odwiedzające nasze Muzeum, które będą potrzebowały chwilowego wyciszenia i odpoczynku lub odreagowania napięcia,  będą mogły się w nim zatrzymać. Pokój powstał w jednym z pomieszczeń stanowiących wcześniej zaplecze Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego dawnej Oranżerii .  


Pomieszczenie utrzymane jest w neutralnych kolorach, a jego wyposażenie stanowią miękkie i przyjazne przedmioty. Pozwala na odcięcie się od szumu informacyjnego oraz bodźców zewnętrznych, a także pozwoli doświadczyć poczucia bezpieczeństwa. Wyposażenie może sprzyjać zmniejszeniu niepokój i ułatwieniu koncentracji. Jest też przyjazne dla młodszych dzieci. 


Pokój wyciszeń to miejsce dla osób w każdym wieku, dla wszystkich, którzy są nadwrażliwi na bodźce sensoryczne i które ze względu na przestymulowanie w czasie działań edukacyjnych i wydarzeń kulturalnych tłumem, hałasem, temperaturą lub światłem będą potrzebowały odpoczynku.

Nie przypadkowo pomieszczenie zostało urządzone w dawnej Oranżerii, w której znajdują się wystawy mulitimedialne. Równocześnie jest do budynek dostępny pod względem architektonicznym i komunikacyjno-informacyjnym.  


Pokój powstał w naszym Muzeum dzięki działaniom podjętym w przedsięwzięciu grantowym "Klucz-program dostępności Muzeum - Zamek w Łańcucie" w ramach projektu Kultura bez Barier realizowanego przez Państwowy fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020. 

Program Klucz to szereg działań ukierunkowanych na zwiększenie dostępności obiektów i oferty kulturalnej Muzeum osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami).

Organizacja wydarzeń kulturalnych, doposażenie obiektów i podniesienie kompetencji kadr instytucji są celem realizacji przedsięwzięcia dla zmiany jakościowej podróży odbiorcy przez Muzeum. Wydarzenia kulturalne i warsztaty artystyczne będą angażować, włączać rodziny, opiekunów, terapeutów i specjalistów ze społeczności lokalnej Muzeum, wspierając ich zainteresowania i odpowiadając na potrzeby. 

Wszystkie działania realizowane będą w odniesieniu do "Modelu zapewniania dostępności oferty i zasobów instytucji kultury dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami".

Wysokość grantu to 229 180,68.



Komentarze

Popularne posty