Kolekcja kunsztownych wyrobów


Biżuteria z francuskiego bijoux /klejnot, kosztowności/  od zawsze budziła wiele emocji, spełniając funkcje użytkowe, dekoracyjne i symboliczne ozdabiała ciała zarówno kobiet, jak i mężczyzn dodając im powagi, splendoru i piękna. W łańcuckim Zamku zobaczyć można niewielką kolekcję kunsztownych wyrobów jubilerskich przechowywanych w Ubieralni Damskiej. Niewspółmiernie większy zbiór stanowi biżuteria, którą podziwiać można na portretach eksponowanych we wnętrzach. Bransolety, spinki do włosów, broszki, naszyjniki zdobione kamieniami szlachetnymi podnosić mają wartość portretowanych w naszych oczach. Dzięki nim, dziś zobaczyć możemy jak ewoluowała biżuteria, zmieniały się formy i  materiały, z których była wytwarzana. Warto przyglądnąć się jej uważniej.   
Diamenty* zawsze wzbudzały silne emocje. Od wieków były nieodłącznym elementem opowieści pełnych namiętności i intryg, historii miłości i zdrady, wielkich podbojów i klęsk. Minęły wieki, a one nie straciły swojej mocy. Po dziś dzień ich magia i tajemniczość rozpalają naszą wyobraźnię. Są synonimem piękna, bezgranicznego uczucia, jego trwałości.
Określany jako „barwny ekstrakt z kropli krwi matki ziemi" -  rubin* uważany jest za jeden z najbardziej wyjątkowych kamieni szlachetnych. Od dawna symbolizuje największe z bogactw – miłość.
Szafir* perfekcyjnie łączy w sobie pokój, przyjaźń i stałość, dlatego uznawany jest za talizman małżeńskiego szczęścia.
Portret Barbary Radziwiłłówny
 ze zbiorów Muzeum-Zamku w Łańcucie
Perła* jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych klejnotów na ziemi. Nic więc dziwnego, że piękna Litwinka Barbara Radziwiłłówna rozkochała się w tych kosztownych klejnotach. Suknie zdobione perłami szyła z tkanin złotych, czarnych i czerwonych, ale gładkich - by były doskonałym tłem dla klejnotów. Głowę królowej zdobiły perłowe czepki, gors - perłowe kołnierze, a palce - pierścienie. Jakie były dalsze losy pereł Barbary Radziwiłłównej nie wiadomo, bezcenna biżuteria przepadła.

*skorzystaliśmy www.apart.pl 20.03.2014

JS
wszelkie prawa zastrzeżone

Komentarze

Popularne posty