I na słońce i na deszcz
Przedmioty związane z codziennością mają długą i ciekawą historię. Czy wiecie, że parasolka w przeszłości należała do rzadkości i była przedmiotem zbytkownym, dostępnym tylko osobom dobrze urodzonym? Symbolizowała władzę na równi z berłem czy koroną.
Jej nazwa wywodzi się z języka łacińskiego para - sol "osłaniający przed słońcem”.
Początki istnienia parasolki sięgają starożytności. Pierwsze jej egzemplarze powstały na Bliskim i Dalekim Wschodzie w Asyrii, Chinach, Egipcie i Grecji. Odnajdujemy ją także w starożytnym Rzymie gdzie była symbolem luksusu używanym przez kobiety i niektórych mężczyzn. Parasolka rzymska wykonana ze skóry była praktyczna, ale wzorem elegancji była chińska, z elegancką rączką, jedwabna i malowaną w kwiaty, ptaki, pejzaże. Często noszona była w formie baldachimu w celu osłaniania władców.
W Europie parasol pojawił się dopiero w XVI wieku, najpierw we Włoszech, by w XVII w. trafić do Francji, na dwór Ludwika XIV. Parasolki francuskie wzorowane były na dalekowschodnich, wykonywano je z kunsztownych delikatnych tkanin, takich jak chiński jedwab. Król używał jej prawdopodobnie w celu ochrony peruki przed słońcem, bowiem podstawową funkcją umbrelli (łać. umbro - cień) przez długi czas było dawanie osłony właśnie od promieni słonecznych, nie zaś od deszczu.
Parasolki zdobiono frędzelkami, koronkami, drogimi kamieniami i złotymi nićmi. Rączki wykonywano z kości słoniowej, srebra i złota, umieszczano na nich misterne inicjały. We Francji parasol dodawał stylu i urody, był elementem kokieteryjnym, a także ozdobnym gadżetem. W XVIII wieku służył jako laska spacerowa lub "pasterska", przestał także być atrybutem wyłącznie ludzi bogatych. W 1763 roku na dworze francuskim odnotowano 11 chroniących od słońca parasolek wykonanych z różnokolorowej tafty oraz tylko 3 parasolki pokrywane woskiem, chroniące od deszczu. Te ostatnie opisywano już sto lat wcześniej. W XIX wieku kobiety używały małych składanych parasolek zwanych markizami, podczas przejażdżki w powozie. Chroniły w ten sposób skórę przed opalenizną, która była nieelegancka i dowodziła pochodzenia z niższych warstw społecznych.
W 1830 roku w Londynie powstała manufaktura James Smith&Sons, która była pierwszym sklepem z parasolkami, produkująca produkt masowy, przeciwdeszczowy i przeznaczony dla mężczyzn. Przez jakiś czas jednak noszenie dużego parasola na ramieniu uznawano za dowód złego smaku, a nawet niskiego staniu majątkowego. Jeśli nosisz parasolkę to znak, ze nie stać cię na karetę.
![]() |
wyróżnienie 2016 Jakub Miśniakiewicz lat 15 Dynów |
Parasolka trafiła również do kultury, artyści chętnie sięgali po ten kobiecy atrybut Claude Monet w „Kobiecie z parasolką” z 1875 roku czy James Tissot „Dwie siostry” 1863. Pojawia się w literaturze i filmach, o parasolkach śpiewała Maria Koterbska i Rihanna.
A co najistotniejsze, trudno wyobrazić sobie bez niej deszczowe i słoneczne dni.
BL
wszelkie prawa zastrzeżone
A co najistotniejsze, trudno wyobrazić sobie bez niej deszczowe i słoneczne dni.
BL
wszelkie prawa zastrzeżone
Komentarze
Prześlij komentarz