Włochy w piątek, trzynastego
Joachim Mencel zapraszając na koncert kwartetu Abacus w ramach "Europejskich Wieczorów Literacko-Muzycznych. Włochy" mówił ...Jazz jest uniwersalnym językiem muzycznym. Metodą porozumiewania się. Idealnym by łączyć muzyków z różnych narodów. Dziwię się że jeszcze nie było takiego projektu, który dedykowany byłby muzyce polskiej i włoskiej, a wykonawcami byliby Polacy i Włosi. Zagramy dla Państwa utwory autorstwa Bruno Martino, Krzysztofa Komedy, a także nasze własne, kompozycje Federiki Michisanti oraz moje.
W piątek, trzynastego kwietnia Salę Balową łańcuckiego Zamku wypełniły dźwięki jazzu. Niespodzianką dla wszystkich było przywołanie twórczości włoskiego kompozytora, który spędził ostatnie lata swego życia w Łańcucie na dworze Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej. Lekka Canzonetta Con Coro Marcellego di Capua połączyła przeszłość z teraźniejszością, w której zgrany chór stworzyły trąbka, fortepian, kontrabas i perkusja doskonale wpisujący się we wnętrze sali balowej.
Zgodnie z zapowiedzią artysty był to wieczór łączący muzykę polską i włoską muzykę jazzową za sprawą czwórki muzyków z Polski i Włoch. Na scenie w Sali Balowej wystąpili Francesco Lento (trąbka), Joachim Mencel (fortepian, lira korbowa), Federica Michisanti (kontrabas), Szymon Madej (perkusja).
(...) ta muzyka epatuje salonową elegancją w magnackim stylu i niesie ponadczasowy przekaz, który idealnie koresponduje z preferencjami koneserów w każdym wieku. Warto więc być świadkiem tych polsko-włoskich narodzin pomimo, że premiera wypada w piątek trzynastego. Victor Czura – Polskie Radio Rzeszów.
Czy po Abakusie przyjdzie czas na kolejne projekty tego kwartetu i spotkamy się kolejnych koncertach? Mamy nadzieję.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Dziennik Super Nowości.
---
Europejskie Wieczory Literacko-Muzyczne są organizowane przez Muzeum-Zamek w Łańcucie jako wynik projektu: Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II). W ramach zaplanowanych działań przenikają się aspekty kulturalne wraz edukacyjnymi i artystycznymi. Jest to kompleksowa odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionu.
Komentarze
Prześlij komentarz