Narodziny astronoma
Urodziłem się w 23 roku panowania Augusta III, to jest 1756, dnia 29 augusta, w święto ścięcia ś-go Jana Chrzciciela ... z ojca Jędrzeja i matki Franciszki Giszczyńskich Śniadeckich, ludzi wolnych i mających dziedzictwo w domach, małym folwarczku, do ośmiu włók ziemi zawierającym i wystarczającym na życie przystojne i na edukację dzieci.*
Jan Śniadecki urodził się w Żninie w Wielkopolsce dokładnie 265 lat temu. Pierwsze lata nauki spędził w Trzemesznie i w Poznaniu, w Akademii Lubrańskiego. Studia kontynuował na Akademii Krakowskiej w latach 1772-1775, gdzie zdobył tytuł doktora i rozpoczął wykładanie algebry. Wyjechał za granicę, by pogłębiać swoje studia na uniwersytetach w Paryżu, Getyndze, Lejdzie. Słuchał wykładów z filozofii, astronomii, prawa, literatury greckiej i łacińskiej, orientalistyki, historii, filozofii, botaniki. Wieczorami pobierał prywatne lekcje z inżynierii wojskowej, a nocami rysował schematy fortec i ich umocnień. W Paryżu studiował głównie chemię i fizykę oraz matematykę.
Powrócił do Krakowa, gdzie rozpoczął wykłady z astronomii i matematyki. Był pomysłodawcą i współautorem budowy obserwatorium astronomicznego w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie. Od 1807 roku pracował na Uniwersytecie Wieleńskim, gdzie był rektorem.
Ciekawostką jest fakt, iż to Jan Śniadecki był w Polsce pionierem nauki nazywanej przez siebie „rachunkiem losów” lub „rachunkiem na chybi – trafi”, czyli po prostu rachunkiem prawdopodobieństwa.
O związkach tego wybitnego astronoma i matematyka z Łańcutem pisaliśmy już tutaj.
Jan Śniadecki, grafika według rysunku Bonawentury Klembowskiego źródło: Muzeum-Zamek w Łańcucie |
Uznawany jest za najwybitniejszego astronoma przełomu XVIII i XIX wieku. W uznaniu jego zasług nazwano planetoidę 1262 "Sniadecka" oraz krater na Księżycu o średnicy 41,13 km.
*J. Śniadecki, Pisma pedagogiczne, Wrocław–Warszawa–Kraków, Ossolineum 1961, s. 3.
MJT
Komentarze
Prześlij komentarz