Sekrety Oranżerii

 Wielkimi krokami zbliża się czas otwarcia Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego w Łańcucie. Zanim zaprosimy Was do zwiedzania chcielibyśmy opowiedzieć o tym jak przebiegały prace i czego dowiedzieliśmy się o jednym z budynków, czyli o Oranżerii.

W trakcie prac remontowo-konserwatorskich, realizowanych w budynku dokonano niezwykłego odkrycia. Natrafiono na pozostałości zachowanego pod posadzką systemu grzewczego.

 

Taki rodzaj ogrzewania był powszechnie stosowany w krajach Europy północnej. Wykorzystywano go także w Polsce. Jako przykład można wymienić m.in. w Starą i Nową Oranżerię w Nieborowie, Starą Pomarańczarnię w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz Pałac Czapskich w Warszawie.

 


W zależności od tego, jakie rośliny były przechowywane w oranżerii, starano się im zapewnić jak najlepsze warunki do rozwoju. W naszym obiekcie przechowywano:  cytryny, pomarańcze, azalie, kamelie oraz wiele roślin trwało listnych i iglastych. Idealna temperatura, jaka wystarczała do ich przechowywania wynosiła od 0ºC do 5ºC.

 

Ze względu na zły stan zachowania cegieł tworzących mury konstrukcji oraz zdegradowanie spoin pomiędzy nimi, podjęto decyzję o demontażu murów. Z całej konstrukcji udało się wyeksponować jedynie piec i fragment kanału po stronie zachodniej, które można zobaczyć przy szatni.

 


Odwiedzając Oranżerię koniecznie zwróćcie na niego uwagę. 

Ponadto na ekspozycji znajdującej się na parterze przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Na trójkątnym multimedialnym prezenterze będziecie mogli cofnąć się w czasie do początku XIX w. i zobaczycie jak wyglądało palenie w takich piecach. Na końcu prezentacji znajdziecie grę, w której sami będziecie mieli okazję zabawić się w palacza.

Nie zabraknie również atrakcji także dla miłośników roślin egzotycznych, które bez odpowiedniego ogrzewania nie miałyby szans na przetrwanie. Na tym samym prezenterze zaprezentujemy Wam okazy, z pewnością przechowywane były w naszej Oranżerii.

---

Fotografie ilustrujące dzisiejszy wpis pochodzą z 2018 r. i ukazują fragment ogromu prac, jakie przeprowadzono w Oranżerii. Efekty będziecie mogli zobaczyć już od 24 czerwca, gdy zostanie otwarte Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego.


MH, JGCH

Komentarze

Popularne posty