Niech żyje król!

Niech żyje król! Tak z pewnością wiwatowano na cześć Jana Sobieskiego 21 maja 1674 roku, kiedy wybrano go na następcę tronu polskiego. Król był wszechstronnie wykształcony, władał kilkoma językami, miał za sobą dokonania na polu wojskowym a przed objęciem tronu pełnił  szereg ważnych funkcji państwowych. Jego najważniejszym zwycięstwem w czasie panowania była wygrana pod Wiedniem  z Imperium Osmańskim w 1683 r. Po bitwie  ówczesny papież nadał mu tytuł Obrońcy Wiary, a wrogowie nadali przydomek Lwa Lechistanu.  Rządy Jana Sobieskiego to czas stabilizacji dla kraju, po potopie szwedzkim, powstaniu Chmielnickiego i wojnie polsko-rosyjskiej.

Władca był osobą rządną wiedzy, gromadził wiele dzieł ówczesnych uczonych, a także korespondował z nimi, posiadał pokazaną kolekcję biblioteczną oraz specjalne pozwolenie na czytanie ksiąg zakazanych.  Jedną  z  jego pasji była geografia, był honorowym członkiem pierwszego w historii stowarzyszenia geograficznego, włoskiej Akademii Argonautów powstałego w 1684 r.

 Jan III Sobieski poślubił Marię  Kazimierą  d’Arquien, zwaną Marysieńką. Jak piszą kronikarze było to małżeństwo zrodzone z prawdziwej miłości, ze skandalem w tle. Żona króla, Ludwika Maria pochodziła z Francji, przyszła zona króla już  jako czteroletnie dziecko towarzyszyła królowej na ziemiach polskich, dzięki temu poznała język i kulturę przyszłej ojczyzny. Jako dama dworu spotkała w młodości Jana Sobieskiego  i już wtedy zrodziło się miedzy nimi uczycie, lecz z powodu koneksji ówczesnej królowej i większego majątku została wydana za wojewodę sandomierskiego Jana Sobiepana Zamoyskiego.  Skandalem było to że Marysieńka swoją miłość poślubiła zaledwie tydzień po śmierci męża, a oficjalny ślub odbył się jeszcze w trakcie żałoby.  Jednak to nie przeszkadzało zakochanym stworzyć zgodnego małżeństwa o czym świadczą listy, jakie do siebie pisali w czasie rozłąki.  Para królewska doczekała się wielu potomków ale tylko czworo z nich dożyło dorosłości.  W Łańcuckim Zamku możemy obejrzeć kopię obrazu przedstawiający Marysieńkę jako boginię  Florę. Obraz znajduje się na drugim piętrze w Srebrnej Sypialni.R.D

                                            

                                   Kopia Królowa Marysieńka Sobieska jako bogini Flora, nieokreślony malarz, XVIII w.


 

 

 

Komentarze

Popularne posty