Patron miasta

Pieczęć cechu płócienników (tkaczy) z 1406 r. jest jedną z najstarszych zachowanych pamiątek Łańcuta. Widnieje na niej podobizna Archanioła Michała zabijającego smoka. Cech tkaczy już od średniowiecza był w mieście jednym z najliczniejszych i najlepiej działających. Swoją prężność zachował aż do czasów uprzemysłowienia tkactwa, kiedy to nastąpił upadek rzemiosła oraz zmian cechowych, które wprowadziła w zaborze austriackim Ustawa Przemysłowa. Dzięki łańcuckim płóciennikom  używającym wizerunku Archanioła Michała, utrwalił się on w świadomości wielu pokoleń, a wśród mieszkańców miasta tradycje cechowe pielęgnowane były w głąb XIX w. 

Nic zatem dziwnego, że św. Michał Archanioł posłużył jako godło herbu Łańcuta zatwierdzonego w 1937 r.  Na tle czerwonej tarczy herbowej uskrzydlony Archanioł Michał stojący w całej postaci, ubrany w białą długą szatę, przebija czarną włócznią, czarnego uskrzydlonego smoka, powalonego u stóp Wodza Zastępów Anielskich, na czele których pogromił szatana (smoka) - wroga rodzaju ludzkiego i strącił go do piekieł.  


pieczęć z przywileju cechu kuśnierzy z 1579 r.

Michał Archanioł jako przywódca sił niebiańskich w walce ze złem, stał się anielskim wzorcem postawy rycerskiej (szczególnie czczony był w średniowieczu), wskazywał jak podejmować właściwe decyzje dla zwycięstwa dobra. Święty Michał zgodnie z tradycją jest patronem dobrej śmierci i zarazem przewodnikiem duszy w drodze do nieba, chroni ją od zakusów szatana i daje szansę ostatniej poprawy. To on również, przedstawiany z wagą w dłoni, precyzyjnie odmierza ciężar duszy, .
Święty Michał Archanioł jest szczególnym patronem wielu państw, regionów i miast, a w tym i Łańcuta. 

Komentarze

Popularne posty