II Spotkanie ze sztuką słowa

Emocje po piątkowym wieczorze na Sali Balowej jeszcze nie opadły.
Tym razem w ramach cyklu „Spotkania ze Sztuką Słowa mieliśmy możliwość obejrzeć sztukę pt. „Renegat”, balladę turecką Adama Mickiewicza. Światłem, kolorem i cieniami artyści opowiedzieli historię miłości tureckiego paszy i polskiej branki. Niezwykle ciekawy spektakl w tradycyjnej tureckiej technice cieni (Karagöz) przygotowała polsko-turecka grupa teatralna Teatr KA z Warszawy. Muzykę do przedstawienia skomponowała Magdalena Tejchma. 
Utwór "Renagat. Ballada turecka" powstał 11 września 1823 roku w Wilnie,  była to jednak jeszcze wersja niepełna, co ciekawe improwizowana, wykonana przez poetę na prośbę "słuchaczy-przyjaciół". Oni to również byli autorami pierwszego, poprawionego zapisu ballady. Drugą cześć improwizacji również na usilne prośby swych towarzyszy Mickiewicz miał zaśpiewać na melodię "Już słońce zaszło i psy się uśpiły" w wigilię opuszczenia Wilna, w listopadzie 1824 roku. Początkowo utwór nosił tytuł improwizacja "Basza", a dziś "Renegat. Ballada turecka". Po raz pierwszy ukazał się drukiem w Petersburgu w 1829 roku.*




























Po przedstawieniu publiczność mogła z bliska przyjrzeć się specjalnym figurkom (taswiry) własnoręcznie wykonanych przez artystów ze sprowadzanych z Turcji skór.


Drugie "Spotkanie ze sztuką" słowa było okazją do uczczenia 220. rocznicy urodzin Adama Mickiewicza przypadającej w 2018 r. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 RzeszówPolskie Radio Rzeszów i SuperNowości24

Wydarzenie wynikiem realizacji projektu „Ochrona i udostępnianie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum-Zamku w Łańcucie (OR-KA II)”. W ramach różnorodnych działań przenikają się aspekty kulturalne, edukacyjne i artystyczne. Spotkania będące próbą odnalezienia wartości uniwersalnych w prezentowanej twórczości, są adresowane do różnych grup odbiorców ze społeczności lokalnej.


*Skorzystaliśmy z Pamiętnika literackiego LXIX, 1978 r., z.4



Komentarze

Popularne posty