Zamkowe ornamenty. G jak groteska.

 

Często mówimy, że coś jest groteskowe

Według Słownika Języka Polskiego groteskowe oznacza szczególny rodzaj komizmu polegający na przejaskrawianiu świata przedstawionego i zestawianiu kontrastów. Groteskowe mogą być dzieła literackie, muzyczne lub plastyczne. 

Symetryczna kompozycja ukazuje w centrum białą czaplę z rozpostartymi skrzydłami schylającą głowę do nóg. Dookoła rama z motywu wici roślinnej i elementów jak girlandy, wstęgi.
Fragment dekoracji ściany w łazience w wieży. 
Nas jednak interesuje groteska w sztukach plastycznych, a dokładniej w ornamentyce. Podstawowym elementem w grotesce jest użycie uproszczonej wici roślinnej, pomiędzy którą wplecione są elementy figuralne, zwierzęce, owoce, kwiaty, a nawet panoplia i motywy fantastyczne.


 

 

 

 

 

 

  


Ornament ten powstał w czasach rzymskich w I wieku naszej ery. Równie chętnie stosowano ją razem z arabeską w czasach renesansu i klasycyzmu. Groteska była też popularna w dobie baroku oraz dwudziestoleciu międzywojennym.

W zamkowych wnętrzach możemy odnaleźć groteskę w wielu miejscach. Będą to malarskie dekoracje drzwi, mebli, ścian, ale również detale snycerskie, czy elementy wykorzystywane w ceramice.

Malowane drzwi ukazują siedzącą fantastyczna postać o torsie człowieka, z oślimi uszami, skrzydłami i łapami zwierzęcymi. Z jego głowy wyrasta misa, z niej wić roślinna. Na wici jest oparty trójnóg z dymiącym kadzidłem.

Fragment dekoracji drzwi 

Salon Paradny 


MJT

Komentarze

Popularne posty