Wróżka w zamkowym ogrodzie

Jak zwykle w czerwcu zaglądamy do zamkowego ogrodu różanego, który wabi nas bogactwem barw i zapachów.

Tym razem przyjrzymy się jednej ze starszych odmian w naszym ogrodzie. Jest to róża okrywowa The Fairy, wyhodowana przez brytyjskiego hodowcę Johna Bentalla w 1932 roku. Zalicza się ją do grupy róż okrywowych drobnokwiatowych o jasno-różowych kwitach. Posiada drobne pełne kwiaty o średnicy około 3 cm. Jedną z jej zalet jest wysoka mrozoodporność i zdrowotność. Kwitnie od końca czerwca do późnej jesieni. I to właśnie jesienią zachwyca najbardziej, dzięki swoim wielkim kwiatostanom, na które składają się drobne kwiaty. Do dzisiaj jest jedną z najczęściej wybieranych róż okrywowych dla osób rozpoczynających swoją przygodę z różami i nie tylko. Można z niej tworzyć wspaniałe różowe kobierce oraz kompozycje z innymi różami i roślinami. 

Frgament ogrodu różanego z rabatą z drobnymi różami okrywowymi oraz wysokimi różowymi różami na pniu. W tle rzeźby ogrodowe oraz onne odmiany róż.
                                                       The Fairy u stóp Leonardo da Vinci w Ogrodzie Różanym

The Fairy jest laureatem nagrody Award of Garden Merit (AGM), przyznanej przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) w 1993 roku. Jest to ważne wyróżnienie dla odmian charakteryzujących się wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi oraz dużą wartością uprawną. 

Na koniec nieco historii. Autor tej odmiany John Bentall odziedziczył szkółkę róż po niezwykle ciekawej postaci, jaką był Joseph Pemberton (1852-1926), brytyjski duchowny i rosarianin. To właśnie jemu zawdzięczamy tzw. mieszańce piżmowe róż. Ten duchowny wraz ze swą siostrą rozwinął szkółkę w miejscowości Havering atte Bower w Essex już po przejściu na emeryturę w 1914 roku. Na niewielkim obszarze dookoła tzw. Okrągłego Domku, bo zaledwie 1 ha uprawiali około 40 000 sztuk róż. Również ich własna kolekcja miała 4 000 odmian. Swoją szkółkę wielebny Pemberton przekazał swoim wieloletnim ogrodnikom: małżeństwu Ann i John Bentall. Zachowała się korespondencja z czasów I wojny światowej między pastorem a walczącym na froncie Bentallem. Wynika z niej, iż Ann świetnie radzi sobie z plantacją w trudnych wojennych czasach. 

Obecnie wylicza się, że ze szkółki Pamberton wyszło 40 odmian róż, z czego niektóre pochodzą już po śmierci pastora. W roku 1931 J. Bentall już jako swoje ogłasza: J H Pemberton, Mary i Pink Prosperity. W roku 1932, Sun-Ray, The Fairy i Thirza. W roku 1933 Autumn Delight, Pearl i  Rosaleen. w latach 1935 – 1939 zobaczymy jeszcze Bentall’s Scarlet, Mayfair, Belinda,Havering i najsławniejszą z róż Bentalla – Ballerinę. Listę, w roku 1939 zamyka Buff Beauty. John Bentall zmarł prawodopodobnie w 1939 roku. Miał syna Jack'a, który prowadził szkółkę do 1970 roku, ktedy to zamknął ją z powodu nieopłacalności. Pola róż zostały zaorane, a w domu pastora powstało Hospicjum św. Franciszka. Dookoła niego zaś na pamiątkę historii tego miejsca posadzono wiele róż wyhodowanych w tamtym miejscu. 

Zdjęcie przedstawia fragment ogrodu różanego. Zdjęcie z pełni lata. Po bokach duże krzewy róż o pełnych różowych kwiatach. W środku fragment trawnika, ścieżki oraz rabaty z niską jasnoróżową różą The Fairy oraz różami na pniu .

                                                                       Wróżka, mała a piękna ...

Warto jeszcze wspomnieć o osobie Ann Bentall, która, mimo iż była doświadczoną hodowczynią róż, rzadko jest wymieniana jako twórca konkretnych odmian. Również wyhodowanie przez nią opisywanej dziś Wróżki, na wszystkich stronach internetowych i w szkółkach róż przypisywane jest jej mężowi. Oficjalnie Ann Bentall przypisuje się tylko jedną różę z 1939 roku Buff Beauty.  

 MJT

* Skorzystaliśmy z artykułu http://www.roses.webhost.pl/2010/10/pemberton-i-dzielo-jego-zycia-mieszance-pizmowe-zestawienie-odmian/

 




 

Komentarze

Popularne posty