Bellum inter Polonum et Turcam anno Domini MDCXXI *

W tym roku mija 400 lat od pierwszej bitwy pod Chocimiem. Po raz pierwszy w historii zderzyły się tak liczne armie. Zwycięstwo Polaków przyczyniło się do zatrzymania Imperium Osmańskiego. 

Bitwa rozegrana została w dniach 2 września do 9 października 1621 roku. Młody 16-letni sułtan Osman II rozpoczął przygotowania do bitwy już w kwietniu. Wyruszył z Konstantynopola na czele około 200 tysięcy żołnierzy. Jego celem było wykorzystanie osłabienia Rzeczpospolitej po klęsce pod Cecorą. Sułtan liczył, iż uda mu się rozszerzyć swoje tereny jak najdalej na północ. Wezyr Ali Pasza stanowczo odradzał młodemu i niedoświadczonemu władcy atak na Polskę. 

Genezą konfliktu były między innymi łupieżcze wyprawy, tak ze strony Turków, jak i poddanych króla Zygmunta III Wazy. Kozacy coraz śmielej i dalej wypływali na Morze Czarne. Turcy natomiast wyprawiali się coraz bardziej w głąb terytorium Rzeczpospolitej. Obie strony od lat walczyły o wpływy w państwie mołdawskim, które formalnie należało do terytorium Turcji. Do wojny przyczyniło się również zacieśnianie sojuszu polsko-austriackiego, ponieważ Habsburgowie byli zaciekłymi wrogami Turcji. 

Uzbrojonych żołnierzy w armii tureckiej było około 200 tysięcy, z czego znaczną część stanowili Tatarzy. Do transportu bagaży sułtana używano między innymi słoni. 

Po stronie polskiej liczebność była zdecydowanie mniejsza. Zaledwie 100 tysięcy zbrojnych z połączonych wojsk polskich, litewskich i kozackich. Dowodził nimi hetman wielki litewski Jan Karol Chodkiewicz. W skład armii weszły 53 chorągwie husarskie, czyli 8520 husarzy, 30 tysięcy Kozaków, 2701 arkebuzerów, 9600 konnicy w chorągwiach pancernych (kozackich) i Lisowczyków, 8506 piechoty polskiej, 6016 piechoty niemieckiej, a więc łącznie 35 105 wojska polsko-litewskiego oraz 30 tys. Kozaków wraz z 22 działami kozackimi i 28 działami polskimi. Co ciekawe część dział była niezdatna do użycia. W skład obu armii liczono także gorzej uzbrojonych czeladników. 

Na miejsce najważniejszego starcia wybrano Chocim. Hetman Chodkiewicz rozbił główny obóz pod zamkiem chocimskim leżącym nad prawym brzegu Dniestru. Dodatkowo otoczono obóz wałem o długości 8 kilometrów. Kozacy pod wodzą hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego rozbili swój obóz po lewej strony od obozu hetmana. 


   Giacomo Lauro,
Bellum inter Polonum et Turcam anno Domini MDCXXI
miedzioryt 1621-1624; źródło: polona.pl


*Wojna między Polską a Turcją roku Pańskiego 1621

 

 

 

Komentarze

Popularne posty