Krótkie życie Osmana II

 Książę Osman, przyszły władca imperium osmańskiego, urodził się 3 listopada 1604 r. jako najstarszy syn sułtana Ahmeda. 
Tron objął w 1618 po detronizacji swego wuja Mustafy I Szalonego. 
Osman odebrał staranne wykształcenie. Znał kilka języków obcych, m.in. arabski, włoski, perski i łacinę. Otaczał się licznymi doradcami, w znacznej mierze odziedziczonymi po zmarłym ojcu. 

Lucas Kilian (1579-1637), Portret Osmana II, miedzioryt, 1622, 
ze zbiorów Biblioteki Narodowej 
źródło: polona.pl 

Był pod silnym wpływem swojego teścia oraz wielkiego wezyra Ali Paszy. Wstępując na tron miał zaledwie 14 lat. Starał się wprowadzać liczne reformy, zwłaszcza w armii oraz wśród janczarów. 

Turcja w tym czasie prowadziła wojnę z Persją. Konflikt ten zakończył się podpisaniem pokoju w Sarewie w 1618 roku, niestety przypieczętował on przegraną Turcji. 

Młody i ambitny władca chcąc umocnić swoją pozycję w Imperium Osmańskim, rozpoczął przygotowania do wojny w Rzeczpospolitą, która wybuchła w 1620 roku. W tym samym roku pod Cecorą wojska tureckie rozgromiły polską armię, a hetman Stanisław Żółkiewski zginął w czasie odwrotu. Po zwycięstwie Polaków pod Chocimiem w 1621 roku podpisano pokój. 
  
Młody władca po powrocie do kraju,  starał się nadal wprowadzać ograniczenia wśród janczarów. Oskarżał ich między innymi o przyczynienie się do przegranej pod Chocimiem. 

Jego polityka wywołała bunt, który wybuchł 13 maja 1622 roku. W skutek spisku Osman II został uduszony 20 maja 1622 roku przebywając w tak zwanej Klatce, luksusowym miejscu odosobnienia na terenie pałacu w Stambule. 

Zgodnie z tradycją został uduszony przez głuchoniemych siepaczy cięciwą od łuku. Po jego śmierci władzę ponownie objął Mustafa Szalony, który nocami miał krążyć po sułtańskim pałacu wzywając do życia zamordowanego bratanka.

  

 MJT

 

Komentarze

Popularne posty