Molier w Łańcucie

 15 stycznia 1622 roku urodził się Jean Baptiste Poquelin, zwany Molièr francuski pisarz, poeta i aktor.

Obraz w owalnych ramach przedstawia popiersie młodego mężczyzny z czerwonym płaszczem pod szyją. Młodzieniec spogląda w lewą stronę. Bujne, brązowe i dłuższe włosy okalają przystojną twarz.Ma pełne czerwone usta z brązowymi wąsami. Ciemne duże oczy okalają gęste brązowe brwi.
źródło: Muzeum- Zamek w Łańcucie 

 Urodził się w mieszczańskim domu w Paryżu w okolicach Hali. Jako dziecko miał możliwość oglądać tam uliczne widowiska. Jego rodzina od pokoleń zajmowała się handlem suknem i tkaninami. Jego ojciec był królewskim tapicerem oraz posiadał własny sklep. Przyszły aktor ukończył studia prawnicze. 

Młody Jean-Baptiste, kontynuując rodzinną tradycję został na krótko nadwornym tapicerem na dworze Ludwika XIII. 

Tam zachwycił się dworską trupą teatralną oraz związał z aktorką Madeleine Béjart, z którą założył własny teatr w 1644 roku, zwany Illustre Théatre. Wspólnie wędrowali po Francji dając przedstawienia. 

Jednak dopiero to spotkanie z królewskim bratem i dostanie się pod mecenat Ludwika XIV spowodowało następne sukcesy. 

Molier przy Luwrze dostał do dyspozycji część budynku w którym założył Théâtre du Petit-Bourbon, następnie przeniósł siedzibę do Palais-Royal. 

Molier zajmował się teatrem wszechstronnie. Nie tylko pisał sztuki i występował na scenie , zajmował się również administracją, adaptacją innych sztuk i reżyserią. Teatr był jego życiem. Do tego stopnia, że umarł na scenie odgrywając... scenę śmierci (1673 rok). 

Jego popularność była ogromna. W żadnym ceniącym się arystokratycznym domu nie mogło zabraknąć jego komedii. Także w Łańcucie na zamkowej scenie teatralnej komedie Moliera były często i chętnie wystawiane przez Izabellę Lubomirską, jej rodzinę oraz gości. Świadczy o tym spisy kostiumów użytych między innymi do Szelmostw Skapena. W Łańcucie zachowały się także trzy pastelowe portreciki z końca XVIII wieku. Pochodzą one jeszcze ze zbiorów Księżnej Marszałkowej i przedstawiają Moliera, La Fontaina oraz Racine'a. 

W Bibliotece Zamkowej znajdują się oryginalne druki z XVIII wieku, m.in. Oeuvres de Molière wydane w Paryżu w 1749 roku. Być może zakupiła je sama Księżna podczas jednej ze swych częstych wizyt w Paryżu i chętnie je czytała. MJT

Komentarze

Popularne posty