Powstańcom styczniowym

Myśląc dziś o powstaniu styczniowym odwołujemy się najczęściej do twórczości Artura Grottgera. To on stworzył ponadczasową, artystyczną wizję wydarzeń 1863 roku. Wielokrotnie powielane cykle,  (szczególnie na terenie Galicji, w Królestwie objęte były cenzurą) stworzyły w świadomości kolejnych pokoleń sugestywny i poetycki obraz powstania, stając się nierozerwalnie częścią jego legendy.
Bardzo szybko tradycją publicznego oddawania hołdu powstańcom stało się wystawianie żywych obrazów z cyklów Polonia i Lithuania, pierwsza prezentacja miała miejsce w Krakowie już w 1869 roku.  Uczestniczyli w nich zarówno aktorzy, jak i amatorzy - studenci i uczniowie, często identyfikując się z uczestnikami walk powstańczych.
W 150 rocznicę wybuchu powstania 22 stycznia 2013 żywe obrazy z Grottgera na łańcuckim Rynku wystawili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Bitwa Zespół Szkół Nr 2 w Łańcucie, Kucie kos Zespół Szkół Nr 1 w Łańcucie, Żałobne wieści I Liceum Ogólnokształcące  w Łańcucie.

Uczczeniem pamięci powstańców pochowanych na miejscowym cmentarzu był Apel Poległych przygotowany i prowadzony przez uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Łańcucie.


Dziękujemy Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia edukacyjnego upamiętniającego 150 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Komentarze

Popularne posty