W oczekiwaniu na wiosnę …


Już niedługo w sklepach ogrodniczych i na naszych targach i bazarach pojawią się pierwsze i bajecznie kolorowe bratki. Z pewnością ozdobią one niejedno podwórko, balkon, czy parapet.
Bratki, inaczej fiołki ogrodowe (łac. Viola x wittrockiana) należą do rodziny fiołkowatych i powstały ze skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołków. Pierwsze krzyżówki powstały w Anglii już na początku XIX wieku. Udało się to ogrodnikom lorda admirała Jamesa Gambiera w jego posiadłości wiejskiej Iver Grove w Buckinghamshire. Nowa roślina o angielskiej nazwie pansy (pochodzącej od francuskiego słowa pensée, czyli myśl) szybko zdobyła sobie uznanie, choć początkowo były tylko trzy kolory roślin o niewielkich kwiatach (biały fioletowy i żółty). 
Od początku symbolizowała ona wierność, miłość, lojalność oraz braterską więź. Do dnia dzisiejszego w Anglii chłopcy wręczając ukochanej zasuszony kwiat bratka, wyznają miłość.
Ich popularność nie gaśnie, wręcz przeciwnie, ilość odmian, kolorów, zapachów, wielkości, sprawia, że przykładowo w samej Holandii co roku jest sprzedawane 70 milionów sadzonek!!!
Bratki, a raczej fiołki miały swoje znaczenie już w starożytności. Uważano je za symbol Aten. Jeden z mitów opowiada o prośbie Zeusa do Ziemi, by ta stworzyła najpiękniejszy kwiat dla jego ukochanej Io. Inny z mitów greckich, który swą genezę ma już w prehistorii i mitologii frygijskiej, opowiada, że pasterz Attis (bóstwo wiosennej wegetacji) był przepięknym młodzieńcem.
Według wczesnochrześcijańskiego pisarza Arnobiusza z Sikki, Attis wprowadził kult Kybele swej małżonki w Lidii i nauczył jej mieszkańców obrzędów, co zjednało mu szczególne łaski bogini. Jednak zazdrosny Zeus zesłał na mieszkańców Lidii dzika, który niszczył zasiewy oraz zabijał wielu mieszkańców Lidii, w tym samego Attisa, z którego krwi zrodziły się fiołki.


MJT

Komentarze

Popularne posty