Miasto i jego mieszkańcy. Gwiazda

Pieczęć stowarzyszenia „Gwiazda” w Łańcucie umieszczona we wstępie
 Książki wkładek Stowarzyszenia Mieszczan „Gwiazda” w Łańcucie 1924/1933

W 120 rocznicę powstania Stowarzyszenia Mieszczan łańcuckich Gwiazda.
 Sto dwadzieścia lat temu 11 lutego 1894 roku w Namiestnikostwie we Lwowie zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Mieszczan "Gwiazda" powstałe na terenie miasta Łańcuta, jako wyraz przemian politycznych i społecznych w Galicji w dobie autonomicznej /po 1867/.
W okresie poprzedzającym jego utworzenie, zawiązał się komitet dla opracowania pierwszego Statutu, w którego skład wchodzili: Józef Dziubek, Józef Leszczyński, Aleksander Blajer oraz Ludwik Pusz. Celem statutowym "Gwiazdy" było szerzenie oświaty wśród mieszczaństwa łańcuckiego w duchu narodowym, obronę i popieranie wspólnych interesów, podniesienie i wspieranie rękodzieła, przemysłu i handlu polskiego, zjednoczenie wszystkich mieszczan narodowości polskiej, bez względu na stan, zawód i zatrudnienie /art.3 Statutu/.
Pierwszym Prezesem stowarzyszenia powołanym przez Walne Zgromadzenie był Marcin Szulc de Szulcer, a sekretarzem Ludwik Pusz. Początkowo do Stowarzyszenia należało stu członków a składki wynosiły po 20 centów miesięcznie. Rozwijało się ono prężnie, dzięki Bolesławowi Żardeckiemu, ówczesnemu Marszałkowi powiatu i posłowi na Sejm Krajowy.  Przez szereg lat nie miało ono własnej siedziby.  Początkowo wynajęto na ten cel lokal od Kasy Zaliczkowej i Oszczędności w Łańcucie, później nabyło realność przy ulicy Danielewicza za kwotę 6.000 Koron. W czasach rozbiorów Gwiazda brała udział w każdej akcji narodowej i społecznej, wśród jej grona zawiązało się kółko amatorskie, które dawało liczne przedstawienia.

Dziś zbiorach  Miejskiej Biblioteki Publicznej możemy odnaleźć legitymacje trzech członków Stowarzyszenia : Władysława Błaszkiewicza/profesora gimnazjum/, Franciszka Króla /majstra szewskiego/  i Władysława Szklannego,  a także zachowała się Książka wkładek Stowarzyszenia mieszczan Gwiazda w Łańcucie 1924/1933.

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łańcucie za udostępnienie materiałów archiwalnych. 

BL

wszelkie prawa zastrzeżone



Komentarze

Popularne posty