ELEGANCJA W UBIERANIU cz.I

Bardzo trudno być komuś dystyngowanym, gdy nie potrafi się ubrać. 

Warto zauważyć że istnieje pewna grupa ludzi, którzy założyli by worek i tak wyglądali by elegancko. Bywały sytuacje, że mimo swojej niedbałości czy niechlujstwa i tak ktoś był niezwykle pożądany na salonach jak pisarz czy krytyk, jednak nie dowodzi to niczego,  ponieważ znakomitościom potrafimy wiele wybaczyć. Dla zwykłych śmiertelników nie istnieje już taka pobłażliwość, wymaga się od ich aby poprzez odpowiedni ubiór okazywali szacunek. 

W przeszłości toalety stosowane podczas różnych pór dnia oraz do zabaw znacznie się różniły. Nie można było ubierać się tak samo rano jak i wieczorem, inny strój obowiązywał podczas śniadania a inny podczas kolacji. 

Etykieta wymagała od mężczyzn innego stroju podczas spotkań we własnym gronie od tego zakładanego na spotkania z damami. Zarówno panowie i panie powinni czesać się z wielka uwagą i nie pogardzać zwierciadłem, panie przed założeniem winy sprawdzić wszystkie elementy zakładanej garderoby czy wszystko z nią w porządku. 

Toaleta mężczyzn mniej wymaga szczegółów ale ubranie winno być nader staranne, ośmieszającym było poprawianie włosów czy krawatu w towarzystwie damy. Panowie nie powinni obwieszać się złotem czy klejnotami, bo to ich ośmiesza,frak to bowiem oznaka najwyższej wytworności, zajęci codzienną pracą zawsze potrafili znaleźć czas na krawca, szewca czy fryzjera.

Ubiór dobrze skrojony, służy przez lata. Kto nie umie się ubrać lub ubiera się krzycząco, naraża się na śmieszność i na zarzut gminnego wychowania. 

Elegancja nie oznacza bogactwa lecz dobry gust, jest synonimem piękna, harmonii i sztuki. Jak pisze Kodeks Światowy kobieta elegancka to nie ta, która obwiesiła się brylantami lecz ta której strój świadczy o dobrym guście. Aby zasłużyć na miano osoby eleganckiej należy umieć taktownie zastosować się do zwyczajów. Koby lecz zachowuje swoja oryginalność.  

Skorzystaliśmy z Kodeksu Światowego czyli znajomość życia, Kraków 1886 r.     

 

z kolekcji Victoria i Albert Museum London

 

Komentarze

Popularne posty