Rewitalizacja Ogrodu Włoskiego w zabytkowym parku w Łańcucie



Ogród włoski został założony na pocz. XX wieku przy elewacji wschodniej Zamku na polecenie Elżbiety i Romana Potockich. Projekt wykonał,  pochodzący z Genui, włoski architekt Albert Pio. Główną część ogrodu stanowi wgłębnik w formie rzymskiego hipodromu z regularnie rozmieszczonymi rabatami kwiatowymi i bogatym wystrojem rzeźbiarskim. Centralnym punktem tej części jest rzeźba Bachusa na panterze. Od strony zachodniej widzimy drewnianą żardinierę opartą na marmurowych podstawach, a w części wschodniej ogrodu dominuje rzeźba Orła napoleońskiego. 

W wyniku przeprowadzonych prac rewitalizacyjnych został przywrócony historyczny wygląd z lat 30-tych XX wieku wraz z roślinnością i wyposażeniem. 

W Ogrodzie Włoskim, w związku z pracami remontowymi prowadzonymi na terenie całego Parku i wnętrz Muzeum zostały wymienione nawierzchnie alejek, przywrócony został również na podstawie zachowanych planów z lat 30. XX w. ich historyczny układ. To jeszcze mocnej podkreśla jego unikatowy charakter, bowiem w ten sposób spacerując po ogrodzie podróżujemy w czasie. 

W ramach projektu HICAPS odtworzono układ wgłębników i przeprowadzono renowację trawników, geodezyjnie wyznaczono układ rabat i obwódek. Dla utrzymania w należytym stanie trawników i roślin wprowadzono dedykowany im system nawadniający. Przy ogrodzie przywrócono również umieszczone tam w okresie międzywojennym ławeczki

Na terenie parku zamontowane zostały drogowskazy kierujące na teren Ogrodu Włoskiego, a tuż przy założeniu umieszczone zostały dwie tablice, Na jedna z nich nie tylko zobaczyć można archiwalną fotografię prezentującą Ogród Włoski, ale co istotniejsze opis założenia w języku Braille'a.   

 Obsada ogrodu włoskiego wykonywana będzie tak jak do tej pory dwukrotnie w ciągu roku - w maju i październiku. W tym celu wykorzystywane są, podobnie jak w przeszłości, rośliny jednoroczne i dwuletnie (np. begonia, szałwia, bratek).

Rewitalizacja Ogrodu Włoskiego została zrealizowana w ramach projektu - “HICAPS - Historical Castle Parks”. Celem projektu - Projekt HICAPS jest wzmocnienie potencjału sektora publicznego i prywatnego, poprawę zarządzania historycznymi parkami i zwiększenie świadomości na temat parków jako dziedzictwa kulturowego.

Źródło współfinansowania- “Projekt współfinansowanyu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu INTERREG CENTRAL EUROPE”

Skorzystaliśmy z materiałów udostępniony przez Dział Konserwacji Parku Muzeum.

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty