Jak zdrowym być, czyli #zostańwdomu
Zaglądamy do dawnych poradników mówiących o tym, jak dbać o zdrowie. A pamiętajcie, że w przeszłości dużo łatwiej było chorować niż poddawać się zabiegom leczniczym. Te ostatnie częściej mogły doprowadzić do śmierci pacjenta niż do jego wyzdrowienia. Szczególnie, jeśli uważano, że przyczyną chorób może być koniunkcja planet, złe oko lub czary. Stosowane zaś naturalne lekarstwa nie zawsze miały oczekiwaną skuteczność.
W XIX w. zalecano, podobnie, jak i dziś, zdrowy tryb życia, między innymi nie więcej jak trzy razy na dzień brać pokarmy, na czczo szklankę zimnej wody pić, w godzinę po tym posilić się, w pięć godzin godzinę przechodzić się i do obiadu sieść, a po obiedzie przed pracą spocząć zgodzinę; wieczerzą w części czwartej jak obiad był zjeść. bo którzy mało jedząc kładą się spać, tacy czerstwymi sie staja i sa do swej pracy zdatni.
W warunkach życia widziano również zagrożenie dla zdrowia, zalecano w związku z tym między innymi budowę domów suchych, oddalonych od miejsc składowania odpadów. Pamiętajmy, że były to czasy, kiedy pod jednym dachem żyli zarówno ludzie i zwierzęta,często nawet w jednej izbie. Taka sytuacja dotykała najuboższą warstwę społeczeństwa, ona również najczęściej narażona była na brak dostępu do świeżej żywności. A zepsute ziarno czy spleśniałe jedzenie również było źródłem chorób.
Co ciekawe uważano, że i zbyt pożywne jedzenie mogło prowadzić do problemów ze zdrowiem. Dla jego zachowana należało jeść chleb dobry, mięsa młode, kruche, a nie gąsiąt i prosiąt, i nie wołowe, jaja jak najświeższe, i mleko, ryby, raki, jarzyny lub owoce. nie zalecano potraw kwaśnych, śmietan i ciast smażonych , mięs tłustych, słonych, wędzonych, klejowatych, cuchnących, wieprzowych, gęsich, kaczych i sarnich i tym podobnych bo szkodzą.
Jak podkreślano pokarmy żuć powinny się dobrze,;
toż potym pracą pomierną agitować
u ię, częściey na wolnym a czystym,
powietrzu zabawiać się, ranniey wstaw ać, a wcześniey do spania kłaść się,
dla ochrony zdrowia, wypada. Jednym słowem - sen lekarstwem na zdrowie
Kiedy już pojawiała się choroba należało choremu podawać pokarmy lekkie, często poić, nawet co kwadrans, pomieszczenia miały być wietrzone i okadzanie. Pościel zmieniana miała być codziennie, a bielizna co dwa dni. Chory, jeśli mógł stać o własnych siłach, miał być przynajmniej przez godzinę "przeprowadzany". Wraz z ustępowaniem choroby można było wprowadzać do żywienia białe mięso, buliony, ryby, jaja, wino mieszane z wodą. Po wyzdrowieniu należało stosować oszczędny tryb życia i lekką kuchnię. EKŁ
Komentarze
Prześlij komentarz