Rok 2020 rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego

Stanisław Żółkiewski 
z kolekcji Muzeum-Zamek w Łańcucie




Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, uznając wielkie zasługi Stanisława Żółkiewskiego, twórcy wiktorii kłuszyńskiej i zdobywcy Moskwy, wytrwałego obrońcy Ojczyzny, za którą oddał swoje życie, ustanawia rok 2020 w 400-lecie Jego śmierci Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego.
                                                                                                              Sejm RP 8 kadencji

400 lat temu w bitwie pod Cecorą zginął hetman polny koronny Stanisław Żółkiewski (1547-1620), wybitny dowódca XVII wieczny, zwycięzca licznych bitew. Pochodził z rodziny szlacheckiej zamieszkałej na Rusi Czerwonej.  Staranne wykształcenie i znajomość kilku języków obcych czyniły z niego idealnego kandydata do służby dyplomatycznej, on jednak wybrał wojsko. Swoją karierę polityczną rozpoczął za czasów Stefana Batorego, w bitwie pod Lubieszowem w 1577 roku był dowódcą roty husarskiej Jana Zamoyskiego. W 1588 roku dzięki protekcji Zamoyskiego, który był jego przyjacielem otrzymał nominację na hetmana polnego koronnego, którym był do 1618 roku. Brał udział we wszystkich kampaniach Stefana Batorego. W czasie bezkrólewia poparł Zygmunta III Wazę.
W 1595 roku brał udział w wyprawie do Mołdawii a 1596 roku stłumił powstanie kozackie Semena Nalewajki. W 1600 roku u boku Jana Zamoyskiego wyruszył na Wołoszczyznę, gdzie pokonał Michała Walecznego, również tego samego roku walczył ze Szwedami  w Inflantach ( bitwa pod Rewlem). Po śmierci Jana Zamoyskiego, dowodził wojskami królewskim pod Guzowem (1607) przeciwko rokoszanom. Wsławił się w wojnie z Moskwą, toczoną od 1609 r., podczas której odniósł jeno z najbardziej spektakularnych zwycięstw polskiego oręża pod Kłuszynem (4 lipca 1610) rozbijając dziesięciokrotnie większe wojska nieprzyjaciela. Za swoje zasługi w 1618 roku został nominowany na hetmana wielkiego koronnego, sprawując jednocześnie urząd kanclerza wielkiego koronnego. Hetman zginął na polu bitwy,  poświęciwszy życie swojej ukochanej Ojczyźnie. Na grobie Stanisława Żółkiewskiego umieszczono fragment z Eneidy Powstanie kiedyś z kości naszych mściciel, który okazał się proroczy, gdyż to  jego prawnuk, Jan III Sobieski, pokonał Turków pod Wiedniem.



Skorzystaliśmy z Wielcy Hetmani Rzeczypospolitej Polskiej Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, czerwiec-wrzesień 2012


Komentarze

Popularne posty