Mazurek

Wśród licznych słodkości na stole wielkanocnym obowiązkowo musiały znaleźć się obok bab i mazurki. 
Przygotowywano je na różne sposoby i odmiany. Były wśród nich bakaliowe, migdałowe, migdałowe palone, migdałowe z czekoladą, czekoladowe z chlebem razowym, razowe, cytrynowe, cygańskie, drożdżowe udekorowane rodzynkami, kruche drożdżowe,  figowe, kajmakowe, karmelowe, królewskie, kruche z masami, lukrowe, makaronikowe, makowe, marcepanowe, marcepanowe przekładane,  miodowe, morelowe, orzechowe, szare,  pistacjowe, mazurek zwany „dziad”, z winem, piaskowe, suche bez masła, pomarańczowe czy udekorowane konfiturą z pomarańczy, moreli, róży czy truskawek
Przynajmniej jeden z upieczonych mazurków w polskim domu musiał mieć wypisane lukrem życzenia „Wesołego Alleluja”.
Mazurek bakaliowy
Mazurek znany był już w kuchni staropolskiej, swoimi dekoracjami, barwną kolorystyką przypomina kobierce wschodnie, z którymi Polacy zetknęli się podczas najazdów tureckich. 
Mazurek to rdzennie polski wypiek który składa się niskiego placka często wykonanego na kruchym spodzie, opłatku lub wafla, pokrytego warstwą „niebiańskiej” masy, barwnie lukrowany i zdobiony konfiturami, owocami moczonymi w alkoholu lub w cukrze, czy bakaliami. Niewątpliwie na ich wpływ mogła mieć słodka kuchnia turecka. Bardzo często ich wygląd zależał od smaku i gustu pani domu w którym był przygotowywany, a według Zofii Skąpskiej niekiedy stanowił misterne dzieło sztuki w połączeniu ze zmysłem piękna.
Z tego też powodu niejednokrotnie gospodynie w polskich domach nie dosypiały, czuwając nad ruszającymi się ciastami.
Korzystając z Poradnika dla młodych gospodyń Kucharz Warszawski z 1900 roku sięgamy po stary i wypróbowany przepis na mazurek z winem:
Pół kwarty kwaśnej śmietany, szklankę wina, pół funta cukru, 2 jaja, sok z pół cytryny, mąki tyle ile przyjmie, wygnieść to wszystko na zimnie, rozwałkować na placek, na wierzchu posmarować winem, posypać grubo cukrem, migdałami i upiec. BL                                                     
                                                                                                                                           

1 kwarta=946,35 ml
1 funt=0,45 kg

Komentarze

Popularne posty