Wirtualne wycieczki po Łańcucie cz.2 Ulica Ogrodowa


Spacerem wśród ogrodów, czyli łańcucka ulica Ogrodowa  
Do 1931 r. mianem ulicy Ogrodowej określano dzisiejszą ulicę Konopnickiej. Ten klimatyczny zakątek miasta ciągnie się wzdłuż strumienia, który w XIX w. nazwano Mikośką. W momencie lokacji początek tej ulicy, leżał przy zachodniej granicy miasta, w miejscu, gdzie znajdował się most, przez który przebiegała główna droga w kierunku Rzeszowa i dalej. Działki ogrodowe wymierzono tu na łagodnym zboczu wzgórza, którego płaski szczyt zajmowały łany należące do probostwa. Ogrody po tej stronie ulicy były duże i już w XVIII w. stały się terenem zabudowy mieszkalnej. Stawiano na nich dość bogate domy w typie folwarczków, czyli dworków. Do dnia dzisiejszego znajduje się w tym regionie kilka pięknych willi m.in. należąca niegdyś do burmistrza Stanisława Cetnarskiego. 
Jedna z najpiękniejszych willi przy dawnej ul. Ogrodowej usytuowana po jej północnej stronie. Należała do burmistrza Stanisława Cetnarskiego, który wzniósł ją dla siebie i swojej rodziny w 1918 r. Mieszkał tu do śmierci w 1947 r.
Natomiast małe ogródki od południa, często zalewane przez rzekę były siedliskiem uboższej ludności. Stał tu szereg drewnianych domów określanych mianem chałup. 
 Północna strona ul. Ogrodowej odznaczająca się znacznie mniejszymi działkami i uboższą zabudową. 
Zabudowaniami usytuowanymi na krańcach tej ulicy były koszary od strony zachodniej, należące do najstarszych zabudowań wojskowych w mieście oraz pasternia od strony wschodniej, czyli mieszkanie dla pasterza obsługującego miejskie pastwisko. J.K.



Komentarze

Popularne posty